Senetle Kredi Veren İkrazat Firmaları

Senetle Kredi Veren İkrazat Firmaları

Ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların tümü belli başlı şartları taşımayan kişilere kredi vermemekte olup bu konudan doğan boşluğu ikrazat firmaları doldurmaktadır.

İlk aşamada ikrazat sisteminin ne olduğundan ve nasıl işlediğinden bahsetmek faydalı olacaktır. Ülkemizde uygulanmasına 1995 yılında başlanmış olan bu sistem tamamen yasal olmakla beraber borç para verme hizmeti görmektedirler. Bankaların kredi notu düşük olan, sicili bozuk olan, kara listede adı bulunan, mevcut bir geliri olmayan ya da gelirlerini belgeleyemeyen kişilere  kredi vermemesi üzerine piyasada doğmakta olan boşluk ve yine anlatılmakta olan özelliklerin en az birine sahip olmadığı için kredi alamayan kişilerim bu konudaki talebi söz konusu firmaların oluşumunda temel oluşturmaktadır. Hemen hemen her durumdan kişiye borç para veren ve nakit sıkışıklığını gideren bu firmalar sayesinde oldukça fazla sayıda kişi yaşadığı maddi bunalımlardan ve sıkışıklıklardan kurtulma olanağı bulabilmektedir.

Bireysel Kredi Veren İkrazatçı Firmalar

 

Yeni Kurulan İkrazatçılar

Şirinoğlu İkrazat: Tahtakale Eminönü/Cağaloğlu, Fatih,  İstanbul
Ağırbaş İkrazat: Lale Sok. AG Binası No:1 Levent, Beşiktaş, İstanbul

 

Bu firmaların çalışma sistemlerini anlatmak için senet karşılığı komisyonla para veren firmalar olarak nitelendirmek en doğru tabir olacaktır. Kendilerinden hizmet talep eden kişilere kredi verir iken bu süreci  senetle sabitlemekte olan bu firmalar sunmakta oldukları olanaklara karşılık olarak da belli oranlarda komisyonlar talep etmektedirler. Bu komisyonlara ilişkin rakamlar ise firmadan firmaya ya da firma içinde verilen hizmete göre farklılık göstermekle beraber bu konuda en sağlam ve en sağlıklı bilgiyi hizmet talep ettiğimiz yerden alabilmek mümkün olmaktadır.

İkrazat Firmalarının Genel Hizmete Alanları

  • Faturalı çekler
  • Faturasız çekler
  • Kıymetli eşya ve değerli madenler
  • Gayrimenkul yatırımlarınızı nakite çevirme işlemlerini yapmaktadırlar.

 

Faktoring firmalar ile ikrazatçı firmalar arasında şöyle bir fark bulunmaktadır: İkrazatçılar şahıs şirketi olabilir ve daha çok bireysel anlamda bu hizmeti verirler. Faktoring firmalar BDDK ya kayıt anonim şirketleridir. Sadece resmi işlem takiplerini yaparlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir