Banka Dışı Kredi Veren Kurumlar Hangileri?

Banka Dışı Kredi Veren Kurumlar Hangileri?

Kredi almak hemen hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kere ihtiyaç duyduğu durumlardan biri olmak ile beraber ne yazık ki pek çok kişi için kredi çekme konusunda akla ilk gelen yerler olma özelliği taşıyan bankalara müracaat etmek mümkün olmamakta ve bu aşamada da devreye  banka harici kredi veren kurumlar girmektedir. Bu yerlerin sayısı günümüzde  son derece fazla olmakta ve  pek çok kişinin nakit sıkıntısını oldukça hızlı ve bir o kadar kolay bir şekilde çözmektedir.

Banka Dışında Kredi Alınacak Yerler Nerelerdir?

Bu kapsamda hizmet veren yerler son derece çeşitli olmakta ve bu şekilde de hemen hemen her durumdan insanın para problemini çözmektedir. Bunlar arasında en çok dikkat çekenler ise aşağıda belirtilenler olmaktadır.

(KOSGEB) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 

Bu yer ülkemizde mevcut olan işletmelere ya da işletme açacak olan girişimcilere kredi vermektedir. Bu sebepten dolayı bu yerden yalnızca ticari kredi alma olanağı mevcuttur. Bu sebepten dolayı da ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi talepler için bu yere müracaat etmeniz doğru olmayacaktır.

KOSGEB’in kredi verdiği durumlardan bazıları ise şunlardır;

 1. Yeni bir dükkan açmak,
 2. Mevcut olan dükkanı büyütmek, iyileştirmek ya da genişletmek,
 3. Devlet tarafından desteklenen konularda yatırım yapmak,
 4. Hayvancılık faaliyetleri,
 5. Tarımsal faaliyetler,
 6. Üretim yapmak ve bunlara benzer her türlü özel teşebbüslerdir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu adı geçen bu kurumun hemen hemen her türlü özel teşebbüsü desteklediğidir. Bu yüzden eğer böyle bir konu için kredi almanız gerekiyor ise ilk müracaat edeceğiniz yer KOSGEB olmalıdır. Çünkü bu kurum yalnızca kredi vermeyip kimi zaman hibe parası ve destekleme ödemeleri de yapmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ülkemizde belli başlı alanlarda çalışma yapan kişilere devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bu alanların başında da tarım ve hayvancılık gelmekte ve bu işi yapan kişilere son derece ciddi tutarlarda ödemeler yapılmaktadır. Bu kapsamda çalışmak isteyen ve de  maddi destek arayan kişilerin müracaat edeceği yerlerin başında adı geçen bu bakanlık mevcut olmaktadır.

Kredi verilecek olan işlerin arasında ise şunlar bulunmaktadır;

 1. Belli başlı ürünleri ekip biçerek üretimini sağlamak,
 2. Bu ürünlerin üretimi için gerekli olan malzemeleri almak ( tohum, tarım ilacı, ekme- biçme işlerinde kullanılacak araçlar için mazot ve buna benzer daha başka ihtiyaçlar)
 3. Hayvancılık faaliyetleri yapmak,
 4. Hayvan almak,
 5. Ahır ya da kümes yapmak,
 6. Hayvan yemi, ilacı ya da buna benzer malzemeler almak
 7. Mevcut olan hayvan yetiştirme alanlarını geliştirmek ya da iyileştirmek ya da buna benzer daha başka üretimsel faaliyetler gerçekleştirmektir.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Adından da anlaşılacağı üzere bu resmi kurum tarımsal olarak üretim yapan hemen hemen herkese uygun koşullar altında kredi olanağı sunmaktadır. Bu konuda elinde çiftçilik belgesi olan herkes adı geçen kurumun hizmet alanı içerisinde yer almaktadır. Kredi almak için başvuru yapabileceğiniz belli başlı durumlar ise şunlardır;

 1. Tohum almak,
 2. Tarla sürmek için gerekli traktör ve benzeri araçlar almak ya da bunları kullanmak için gereken yakıtların alımı,
 3. Tarımsal verimi arttırmak için gerekli olan ilaçlar,
 4. Tarla biçmek için gerekli olan biçerdöverin alımı ya da kiralanması için gereken paralar,
 5. Elde edilen ürünü işlemek için gereken paralar ya da buna benzer daha başka tarımsal işlemler için gerekenlerdir.

 

Kalkınma Ajansları

Bu yerler son yıllarda oldukça aktif bir şekilde faaliyet göstermek ile beraber bulundukları bölgelere göre maddi olarak destekledikleri faaliyet farklılık göstermektedir. Daha çok yöresel ve de etkinlik alanı giderek azalan konularda yardımlarda bulunan bu kurumlar hemen hemen her ilde mevcut olmaktadır.

Bu sebepten dolayı siz de bu yerlere giderek hangi alanlarda kredi verdiğini öğrenebilir ve bunlardan faydalanma imkanı yakalayabilirsiniz.

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)

Kredi alınabilecek yerler arasında akla gelenlerden bir diğeri de kısa adı OYAK olan Ordu Yardımlaşma Kurumu’dur. Bu yer pek çok farklı konuda ve de son derece düşük faizler ile kredi vermek ile beraber bu konuda bilmeniz gereken en önemli detay her isteyen kişiye hizmet sunumu gerçekleştirmedikleri yönünde olmaktadır.

Bu kurum yalnızca kendi bünyesinde çalışan kimselere ile çalışmakta ve de onlara kredi vermektedir. Ancak yine de adı geçen bu yerden kredi  almak için uygulanacak olan bir yöntem de mevcut olmaktadır. eğer dilerseniz  bu olanaktan faydalanma imkanı olan bir kişi sizin adınıza OYAK’tan kredi çekip size verebilir. Bu sayede hem siz mevcut olan para sıkıntınızı çözme olanağı yakalayabilirsiniz hem de aracı olan kişi belli tutarda bir komisyon kazanabilir.

Polis Yardımlaşma Sandığı (POLSAN)

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan polislerin belli bir aidat ödemeleri karşılığında hizmet veren bu yerden de oldukça uygun şartlar altında kredi almak mümkün olmaktadır. Ancak bahsi geçen bu makul olanaktan yalnızca adı geçen kurumda çalışan kişiler faydalanabilmektedir.

Bu yerden kredi almak isteyen ancak adı geçen kurumda çalışmayan kişilere sunulmakta olan bir olanak da mevcut olmaktadır. Eğer dilerseniz EGM’de çalışan bir kişi sizin adınıza kredi çekmekte ve bu parayı size vermektedir. Ancak bu kişiler bahsi geçen işi belli bir komisyon karşılığında yapmaktadırlar. Her ne kadar hem alacağınız kredinin faizini hem de komisyon bedelini ödeyecek olsanız da yüksek ve fahiş ödemeler yapmanız gerekmemektedir. Çünkü POLSAN’ın faiz oranı bankalara kıyasla çok çok düşük olmaktadır.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN)

Adından da anlaşılacağı üzere bu kurum da ilkokul öğretmenlerini kapsamaktadır. Bu işi yapmakta olan kişilere son derece uygun faiz ve de vade oranları ile  kredi olanağı sunun bu yer aracılığı ile yalnızca bahsi geçen öğretmenler değil daha başka pek çok farklı kişi nakit sıkıntısını çözmektedir.

Siz de öğretmen olmadığınız halde oldukça uygun faiz oranları dahilinde adı geçen bu yerden hizmet almak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey sizin adınıza bu yerden kredi çekecek bir öğretmen bulmanızdır. Bu sayede son derece hızlı ve kolay bir şekilde nakit sıkıntınızı çözebilirsiniz.

PTT Biriktirme ve Yardım Sandığı (PBYS)

Ülkemizin önde gelen kurumlarından biri olan PTT e çalışanlarından her ay düzenli bir şekilde aidat alarak gerektiği zamanlarda onlara uygun koşullarda kredi veren yerlerden biri olmaktadır. Bu sebepten dolayı adı geçen bu yerde çalışmakta olan herkes son derece makul faiz oranları ile ve de bankalara ihtiyaç duymaksızın kredi alma olanağı yakalamaktadır.

Siz de bu kurumda çalışıyorsanız bankalara müracaat etmeden ve onlardan daha uygun şartlarda kredi alabilirsiniz. Ancak PTT’de çalışmıyorsanız da üzülmenize gerek yok. Çünkü buranın personeli olan bir kişi bularak kendi adınıza kredi çekmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede para sıkıntınızı hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları

Kredi almak için insanların pek çok farklı sebepleri mevcut olmaktadır. Eğer sizin bu yöndeki talebinizin nedeni esnaflık ya da sanatkarlık faaliyetleri yürütmek ise müracaat edeceğiniz yerlerin başında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları gelmektedir. Ülkemizin her yerinde faaliyet göstermekte olan bu yerler kendi bünyesinde hizmet vermekte olan kişilere uygun şartlarda kredi olanağı sunmaktadır.

Siz de üyesi olduğunuz yere müracaat ederek ya da ikamet ettiğiniz yerdeki odaya üye olarak kredinizi alabilirsiniz. Üstelik bu yerlerden alacağınız kredi bankalardan çok daha avantajlı olacaktır.

Tek Kredi

Banka harici kredi veren yerler deyince akla ilk gelenlerden biri de pek çok kişiye sunduğu oldukça makul imkanlar ile göz dolduran Tek Kredi firması olmaktadır. Herkesçe malum olduğu üzere bankaların kredi verme süreçlerini zorlaştırması artık onların yerini firmaların almasına neden olmaktadır. Bu firmalar arasında en çok dikkat çeken de adı geçen bu yerdir.

Tek Kredi’den alabileceğiniz  belli başlı krediler ise şunlardır;

 1. Borç kapatma kredisi ( bu firma adını daha çok başka başka yerlerden alınmış olan kredileri tek bir çatıda toplama hizmeti ile duyurmuştur)
 2. Konut kredisi ( tamamına konut kredisi de verilmektedir)
 3. İhtiyaç kredisi,
 4. Tüketici kredisi,
 5. Taşıt kredisi,
 6. Ticari krediler,
 7. Yurt dışı kredisidir.

Jet Kredi

Kredi veren firmalar arasında en popüler olan yerlerden birisi de adı geçen bu firma olmaktadır. Bu yer aracılığı ile parasal sıkıntılarını bankalara ihtiyaç duymaksızın çözen kişilerin sayısı da son derece fazladır. Adı geçen bu yerin en çok dikkat özelliği son derece hızlı bir şekilde kredi vermesidir. Öyle ki birkaç saat içinde talep ettiğiniz para elinizde olmaktadır.

Alabileceğiniz kredilerden bazıları ise şunlardır;

 1. Konut kredisi,
 2. İhtiyaç ya da tüketici kredisi,
 3. Taşıt kredisi,
 4. Borç transfer kredisi ve
 5. Ticari kredilerdir.

Flaş Kredi

Banka harici olarak kredi hizmeti veren firmalardan borç para almak isteyen kişilere tavsiye edilebilecek yerlerden biri de Flaş Kredi firmasıdır. Bu firma aracılığı ile her türlü para sıkıntınızı son derece kolay bir şekilde çözme olanağı yakalayabilirsiniz. Üstelik aklınıza gelen her türlü krediyi de alma olanağınız mevcuttur.

Adı geçen bu firmalar ile alakalı olarak söylememiz gereken en önemli detaylardan biri komisyon ile çalışıyor olmalarıdır. Her bir firmanın hatta her bir müşteriye uygulanmakta olan komisyon tutarı birbirinden farklı olduğu için en sağlıklı bilgiyi adı geçen bu yerler ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

İkrazat Firmaları

Daha küçük çaplı ve bireysel kredi ihtiyaçlarınıza çözümler üreten şahıs firmaları olarak kurulmaktadır. Senetle Kredi Veren İkrazat Firmaları sayfasından bu şirketler hakkında detaylı bilgi alabilir ve iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz.

Faktoring Şirketleri

Bu şirketleriin işleyiş sistemleri bankalardan biraz farklı olmaktadır. Çünkü bu yerler direk olarak  kredi vermek yerine çek, senet karşılığında hizmet sunumu gerçekleştirmektedir.

Daha detaylı bir şekilde anlatmamız gerekir ise; eğer ticari bir işletmeyseniz ve de elinizde vadesi gelmemiş bozdurmanız gereken çekler ya da senetler var ise bu aşamada devreye adı geçen bu yerler girmektedir. Bu firmalara giderek elinizdeki belgeleri verebilir ve karşılığında belli bir tutarda para alabilirsiniz.

Bilmeniz gereken en önemli detay ise senedin ya da çekin üzerinde yazmakta olan tutarın tamamını tahsil etme gibi bir olanağınızın mevcut olmadığıdır. Çünkü bu firmalar belli oranlarda bir komisyon ile çalışmakta ve bu komisyonu da ödeyecekleri paradan düşmektedirler. Üstelik komisyon tutarları da son derece yüksek olmaktadır. bu yüzden firma seçimi konusunda son derece dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. En güncel faktöring firmalarına ulaşmak için ise https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Faktoring/Faktoring.aspx adresine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir