Ödeme Günü Cuma Olan Senet Ne Zaman Ödenir?

Ödeme Günü Cuma Olan Senet Ne Zaman Ödenir?

Senetlerin üzerinde yazmakta olan son ödeme tarihleri bazı durumlarda haftanın son iş günü olan Cuma’ya denk gelmektedir bu durumda senetin durumu ne olacak ne zaman ödenmelidir?

Senetlerin üzerinde yazmakta olan son ödeme günleri hem borçlu hem de alacaklı olan kişiler için bir hayli önemli olmakta çünkü bu günlerde ödeme aksadığı zaman söz konusu belgeyi hukuki süreçlere taşıma gibi bir olanak doğmaktadır. Mevzu bahis olan bu konuyu daha net açıklamamız gerekir ise söylemeliyiz ki eğer senedimizin üzerinde yazmakta olan son ödeme tarihine dikkat etmez ve bugünden önce ya da en kötü ihtimalle bu günde ödeme yapmaz isek alacaklı olan kişi borcumuza gecikme faizi uygulayabilmekte ya da bu bahsi geçen bu ödemesi yapılmamış senedi avukatlara vererek hukuki süreç başlatabilmektedir.

Ancak hemen herkesin de bildiği üzere ülkemizde haftanın son iş günü Cuma olmakta ve bu günden sonra hafta sonu tatili girerek resmi işlemler yapılmamaktadır. Eğer sizin de senedinizin son ödeme günü Cuma ise bu gün dahilinde ödeme yapma gibi bir olanağınız mevcut olmaktadır. Eğer yapamazsanız da yasal olarak size verilmiş olan iki iş günü bekleme süreniz bulunmaktadır. Bu yüzden hafta sonu tatili iş günü olarak görülmediği için Cuma günü ödemesi yapılmamış olan senetlerinizi en geç olarak takip eden haftanın Salı gününde ödemeniz zaruridir. Aksi takdirde hem gecikme faizi işlemeye hem de hukuki süreç başlatmak için gerekli şartlar da oluşmaya başlayacaktır.

Kısaca belirtmek gerekir ise son ödeme günü Cuma olan senetleri devam eden haftanın Salı gününde ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir