“Sıkça Sorulan Sorular”

Senetle Ödeme Günleri

Senetle Ödeme Günleri

Söz konusu olan bu belgeler ülkemize ait olan Borçlar Hukuku’nda ve Ticaret Hukuku’nda son derece önemli bir ye teşkil etmekte pek çok tacir yapmakta olduğu parasal işlemleri bunlar ile sabitlemekte ve bu işlemlere hukuki geçerlilik kazandırmaktadır. Üstelik alışveriş ya da ödeme işlemlerini senetlere bağlamak için tacir olmak da gerekmemekte isteyen herkes bahsi geçen bu uygulamayı yapabilme hakkına sahip olmaktadır. (daha&helliip;)

Kredi Ön Onayı Ne Demek Nasıl Alınır?

Kredi Ön Onayı Ne Demek Nasıl Alınır?

Bahsi geçmekte olan kredi başvurularında söz konusu olan taleplerinizin kabul edilmesi durumunda kısa mesaj ile verilen cevaba ön onay adı verilmektedir..

Bu sistem genel olarak interaktif ortamdan yapılmakta olan kredi başvuruları ile alakalı olarak işlemek ile beraber kısa mesaj, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı ile yapılmakta olan başvurulara verilmekte olan olumlu cevaba kredi ön onayı ismi verilmektedir. Bu kapsamda bankalar genel olarak bir inceleme yaptıktan sonra hizmet şartlarına uygunluk gösterdiğine kanaat getirdikleri kişilere bahsi geçen onayı vermektedir. (daha&helliip;)

Faktoringler Kredi Veriyor mu?

Faktoringler Kredi Veriyor mu?

Faktoring firmaları kredi vermektedir ama bu kredi verme sistemi bankalarınki gibi işlememekte ve birçok konuda farklılıklar içermektedir. Daha net bir şekilde tanımlamamız gerekir ise bu firmalar bir nevi senet ya da çek karşılığında kredi vermektedir. (daha&helliip;)

Senette Kefil Nereye İmza Atar?

Senette Kefil Nereye İmza Atar?

Günümüzde yapacağımız ticari işlemler eğer vadeli olacaksa bu aşamada yapılmakta olan işlemin hukuki geçerlilik kazanması ve daha güvenilir hale gelmesi için en çok tercih edilen yöntem senetler olmaktadır. Bahsi geçmekte olan güvenilirliği daha da arttırmak ve alınacak olan ödemeyi kesinleştirmek için uygulanmakta olan kefil talep etme sistemi de bilhassa alacaklılar tarafından son derece önemsenmektedir. (daha&helliip;)

Senetlerde Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar

Senetlerde Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar

Bildiğiniz gibi senet, bir mal veya hizmet karşılığında bedelinin ödeneceği garantisi verilerek imzalanan bir belgedir. Yani karşılıklı güven ve doğruluk ilişkisine dayanan bir işlemdir. Fakat senetlerin de bir zaman aşımı süresi vardır ve senedi imzalayan kişi yani borçlunun durumuna göre zaman aşımı konusu da farklılık göstermektedir. Zaman aşımını bir örnek ile açıklayalım. (daha&helliip;)

Ödeme Günü Cuma Olan Senet Ne Zaman Ödenir?

Ödeme Günü Cuma Olan Senet Ne Zaman Ödenir?

Senetlerin üzerinde yazmakta olan son ödeme tarihleri bazı durumlarda haftanın son iş günü olan Cuma’ya denk gelmektedir bu durumda senetin durumu ne olacak ne zaman ödenmelidir? (daha&helliip;)

Banka Dışı Kredi Veren Kurumlar Hangileri?

Banka Dışı Kredi Veren Kurumlar Hangileri?

Kredi almak hemen hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kere ihtiyaç duyduğu durumlardan biri olmak ile beraber ne yazık ki pek çok kişi için kredi çekme konusunda akla ilk gelen yerler olma özelliği taşıyan bankalara müracaat etmek mümkün olmamakta ve bu aşamada da devreye  banka harici kredi veren kurumlar girmektedir. (daha&helliip;)

Senetsiz Alacak Nasıl Tahsil Edilir?

Hayatın akışı içerisinde birçok kez borç alıp verme işlemi gerçekleştirmek pek çok kişinin yapmakta olduğu rutin işler olmakla beraber söz konusu bu durumlarda verilen paralar genellikle düşük tutarlı olmaktadır. Ancak kimi zaman belli başlı kişilere bizde güven duygusu uyandırdığı için büyük meblağlarda paralar verdiğimiz de olmakla beraber bu gibi işlemlerde genellikle adı geçen süreci hukuki bir zemine oturtmak adına senet alma gereği hissetmeyiz. (daha&helliip;)

Go Top