Kredi Ön Onayı Ne Demek Nasıl Alınır?

Kredi Ön Onayı Ne Demek Nasıl Alınır?

Bahsi geçmekte olan kredi başvurularında söz konusu olan taleplerinizin kabul edilmesi durumunda kısa mesaj ile verilen cevaba ön onay adı verilmektedir..

Bu sistem genel olarak interaktif ortamdan yapılmakta olan kredi başvuruları ile alakalı olarak işlemek ile beraber kısa mesaj, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı ile yapılmakta olan başvurulara verilmekte olan olumlu cevaba kredi ön onayı ismi verilmektedir. Bu kapsamda bankalar genel olarak bir inceleme yaptıktan sonra hizmet şartlarına uygunluk gösterdiğine kanaat getirdikleri kişilere bahsi geçen onayı vermektedir.

Ön Onaylı Kredi Alma Şartları

Bu olanaktan faydalanmak için ise sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

  1. Kredi notunun bankaların talep edeceği seviyede ya da o seviyenin üstünde olması,( bu konuyla ilgili olarak “Kredi Notu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler” yazısını okuyabilirsiniz.)
  2. Finansal sicilin düzgün olması, icrada ve takipte dosyanızın olmaması, kara listede isim bulunmaması ya da bu listeden çıkmanızın üzerinden en az beş yıl geçmiş olması. Bu noktada belirtilmelidir ki bazı bankalar kara listeden çıkmış olan kişileri bile hizmet vermeye uygun görmemektedir. Eğer böyle bir sıkıntınız mevcut ise tavsiyemiz kendinize en uygun olan bankayı tespit etmek adına araştırma yapmanızdır.
  3. Sahip olduğunuz gelir ile talep ettiğiniz kredinin tutarının paralellik göstermesidir. Bu çerçevede eğer aylık geliriniz kredi taksitinizin altında kalır ise bankalardan ön onay alma imkanınız bulunmaktadır. Genellikle aylık kredi ödeme tutarınız maaşınızın en fazla yarısı olacak şekilde ayarlanmaktadır.
  4. Başka bir bankaya kredi borcunuzun ya da takipli herhangi bir ödemenizin olmaması da bu noktada önemli olan bir başka husustur.Avukatlık veya icralık olanlarlar öncelikle bu durumlarını düzeltmelidiriler.

Bankaların kendi hizmet politikalarını göre kredi ön onayı verme şartları değişiklik göstermek ile beraber genel çerçevede incelenen konular bunlar olmaktadır. Eğer siz de bu özellikleri taşıyor ve bankaların hizmet vermesini engelleyecek hiçbir duruma sahip  değilseniz kuvvetle muhtemel cepten kredi talebiniz olumlu bir cevap alacaktır. Eğer ret cevabı alırsanız size tavsiyemiz yine bahsedilmekte olan sistemler dahilinde kredi notunuzu öğrenmeniz ve ona uygun bir banka tespit etmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir