Senetsiz Alacak Nasıl Tahsil Edilir?

Hayatın akışı içerisinde birçok kez borç alıp verme işlemi gerçekleştirmek pek çok kişinin yapmakta olduğu rutin işler olmakla beraber söz konusu bu durumlarda verilen paralar genellikle düşük tutarlı olmaktadır. Ancak kimi zaman belli başlı kişilere bizde güven duygusu uyandırdığı için büyük meblağlarda paralar verdiğimiz de olmakla beraber bu gibi işlemlerde genellikle adı geçen süreci hukuki bir zemine oturtmak adına senet alma gereği hissetmeyiz.

Ancak anlatıldığı gibi güvenerek yüklü tutarlarda borç para vermiş olan ve karşılığında da senet almaya gerek duymayan kişilerin pek çoğu bu iyi niyetinin istismar edilmesi sureti ile zor durumlara düşmekte olup geri alamadıkları paralarını kurtarmak amacı ile senetsiz olarak verdikleri alacakları nasıl geri alabilirim diye araştırmakta yapmakta ve çözüm yolları aramaktadırlar. Oldukça sık rastlanan bu durum güvenerek para verilen kişilerin hiçbir hak iddia edemeyeceklerini düşünen borçlu kişiler tarafından kandırılması ile ortaya çıkmakta olup çözüm bulması da bir hayli zor bir sıkıntı olmaktadır.

Senetsiz Verilen Borç Nasıl Geri Alınır?

Eğer siz de senet ya da başka hukuki bir dayanak olmaksızın borç para verdi iseniz ve geri alma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız bu konuda kesin bir çözüm yolu bulmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Hukuki yollar ile paralarını geri almak isteyen pek çok kişinin varlığından söz etmek mümkün olmakla beraber yazılı bir belge sunmaksızın mahkemelerin lehimizde karar verebilmesi ne yazık ki mümkün olmamakta ve bu yol ile verdiği borçları tekrar alabileceğini düşünmekte olan kişilerin pek çoğu eli boş dönmektedir. Şahit ve delil olarak borç para verdiğimiz konusunda bizi teyit edecek kişiler var olsa da bu durum mahkemelerce çok da ikna edici bir durum olmamakla beraber genel de verilecek olan kararı çok da etkilememektedir.

Senetsiz Verilen Borcu Geril Almak için Mahkemeye Gitmek?

Eğer diğer kişinin sizden borç para aldığını gören tanıklarınız var ise onlarda bu hususta size mahkemede şahitlik yaparak yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz. Ancak çok net bilinmelidir ki kimse yargıya intikal etmiş bir durum altına girmeyi kolaylıkla kabul etmeyecektir. Üstelik eğer borç vermiş olduğunuz kişi ile mahkeme sürecine girdiyseniz bu karşıdaki kişinin borcu kabul etmediğinden kaynaklıdır ki ödememek adına oda kendine yalan şahitlik edecek kişileri çok rahat bulabilir. Böylelikle sizin bulduğunuz şahitlerinde herhangi bir işe yaramayacağı oldukça aşikardır. Bu yöntem ile de bir sonuç elde edemeyeceğiniz oldukça ortada bir durumdur.

En iyi çözüm anlaşma yoluna gitmektedir.

Bütün bunlardan önce yapmanız gereken en önemli şey kuşkusuz ki hiç olayı yargıya intikal ettirmeden borç verdiğiniz kişi ile anlaşma içerisine girmek ve mümkünse küçük taksitler ile de olsa borcunuzu ödemeyi o kişiye kabul ettirmektir. Her ne kadar çözüm olanağınız oldukça düşük olsa da en azından şansınızı denemeniz gerekmektedir. Hatta hiç bir işleme başlamadan önce ilk yapmanız gereken seçenektir. Ancak tabi ki yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerde dahil olmak üzere hiç biri sizi %100 kesin çözüme ulaştıracak şeyler değildir. Bütün bu çabalarınız tabi ki sonuçsuz kalabilir ve siz var olduğunuz borcu hiç bir şekilde elinizde bir tek delil olmadığından geride alamayabilirsiniz. Bu nedenle size verebileceğimiz en önemli tavsiyelerden bir tanesi asla ama asla en yakınız bile olsa hiç bir evrak imzalatmadan elinizde bir belge olmadan asla borç para vermemelisiniz. Aksi takdirde geri alabilme olanağınız maalesef neredeyse yok denecek kadar azdır.

Bu sebeple en başta senet karşılığı işlem yapmak en çözüm odaklı yöntemdir. Bu konuda yapacaklarımız ise eğer işi hukuki boyuta taşırsak avukat ve mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalacağı ya da mallarına icra geleceği konusunda ikna edici olmaktır.

One comment on “Senetsiz Alacak Nasıl Tahsil Edilir?
  1. Berk Deniz dedi ki:

    Bir arkadaşımla husumetli oldum. Aradan 3 sene geçti bana borcun var dedi 35 milyar eski parayla. Ve böyle birşey yok. Bana parayı elden verdigini şahitlerinin oldugunu söylüyor. Onun şahitleri güçlüyse bende hiçbir şey yapamıyorsam ona dedigi 35 milyarı vermek zorundamıyım. Bana seni mahkemeye verecem diyorşahitlerimde var diyor. Böyle saçmalık olabilirmi kafayı yicem. Bu konuda kendimi nasıl savunacam hiçbir fikrim yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir