Senet Protestosu

Senet Protestosu


Senet Protestosu Nedir? Hali hazırda ödemeniz gereken bir senet varsa ve vade zamanı geldiği halde ödeme yapmıyorsanız bu durumda alacaklı olan banka söz konusu bu senedi tahsil etmesi için noterlere vermektedir. Bu duruma da senet protestosu ismi verilmektedir. Protestolu bir senediniz varsa hem mevcut olan borcunuzu varsa gecikme faizi ile ödemeniz hem de noter masraflarını karşılamanız gerekecektir.

Senet Protestosu Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Yapılır?

Almakta olduğunuz bir mal, ürün, hizmet ya da direk olarak borç para karşılığında senet imzaladı iseniz bahsi geçen bu evrakın üzerinde yazmakta olan ödeme gününü direk olarak kabul etmekte ve bu günde ödeme yapacağınızı taahhüt etmekte olmaktasınız. Bu durum da ödeme yapmama durumunda alacaklı tarafın dilediği hukuki işlemi başlatmasına olanak tanımaktadır. Bu hukuki işlemlerden  biri de protesto etmek olmakta ve alacaklı kişi eğer dilerse bu şekilde hareket etme hakkına da sahip olabilmektedir.

Söz konusu protesto işlemini yapmak için ise bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartların başında da ödenmek zorunda borcun zamanında ödenmemesi gelmektedir. Bahsi geçen bu zamandan kasıt ise senedin üzerinde yazan vade tarihi olmakta bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken husus da bu olmaktadır.

Senet Protesto Edilirse Ne Olur?

Eğer borçlusu olduğunuz bir senet protesto edildi ise bunun anlamı artık ödeme yapacağınız yer ya da mercii alacaklınız olmamakta ve  bunun yerine yetkilendirilmiş bir noter olmaktadır. Üstelik ödemeniz gereken tutar da farklılık göstermekte olup yalnızca kendi borcunuzu değil noter masraflarını da karşılamanız gerekmektedir. Bundan sonraki durağınız ise icra olacaktır. İcraya verilen senedin sonucu olarak da ya icraya maruz kalacaksınız ya da icra masrafları ile birlikte daha da yüksek bir rakam ödemek zorunda kalacaksınız

Görüldüğü üzere bu durum son derece sıkıntılı olmakta ve ekstra masraflar ile sıkıntılar yaratmaktadır. Bu yüzden senetleri vadesinde ödemek size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir