Kredi Çekmek için Gerekli Evraklar

Kredi Çekmek için Gerekli Evraklar

Kredi çekmek uzun ve birçok evrakın temin edilmesi gereken bir süreç ile başlar. Bankalar her ne kadar hızlı ve kolay kredi verdiklerini söylese de kredi başvurusunda bulunan kişilerden bir çok bilginin ve belgenin olduğu evrakları istemektedir.İstenen bu belgeler kredi türlerine göre farklılık gösterebilir. Kredi örneğin konut kredisi ise bir teminat belgesi gerekmektedir. Yani banka o teminata göre ipotek uygulamaktadır. İhtiyaç kredilerinde daha az belge istenebilir. Bazı krediler için de kefil istenmektedir. Ancak genel olarak bankalar tarafından kredi çekmek için istenen belgeler şunlardır;

Ücretli Çalışanlar için Bordro veya Gelir Yazısı: 2 aydan eski olmayan bir adet güncel bordro veya SGK sicil no, iş yeri sicil no, aylık net ücret ve maaşınızda haciz veya kesinti olup olmadığına dair bilgilerinizi içeren son 1 ay içerisinde alınmış gelir yazısı ile birlikte imza sirküleri.

Emekli Olanlar için Emekli Belgesi: Emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi veya emekli maaşınızı gösteren banka hesap cüzdanı bankalara verilmelidir.

Şahıs Şirketi Sahibi Olanlar İçin Firma Belgeleri: Güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi ve güncel işletme hesap özeti de bankalar tarafından istenebilir.

Sermaye Şirketi Ortağı Olanlar İçin Firma Belgeleri: Güncel vergi levhası ve yıllık kurumlar vergisi beyannamesi gerekli olan evraklar arasındadır.

Bununla birlikte adres bilgileri, kimlik fotokopisi, gelir belgesi ve başvuruda bulunan kişilerin adına düzenlenmiş fatura da bankalar tarafından istenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir