Bir Senet Geçerli Olması İçin Nasıl Hazırlanmalı?

Bir Senet Geçerli Olması İçin Nasıl Hazırlanmalı?

Senetler vadeli olarak ödeme alacağımız ya da borç ödeyeceğimiz zaman kullanmakta olduğumuz hukuki belgeler olmak ile beraber  geçerli olabilmesi için Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilmekte olan kurallara uyması gerekmektedir. Söz konusu olan bu kurallara pek çok kişi sahip olmadığı için senet nasıl geçerli olur bilmemekte ve bu durumdan dolayı son derece önemli sıkıntılar meydana gelmektedir. Bu sebepten dolayı sizlere kurallara uygun ve hukuki geçerliliği olan bir senet nasıl hazırlanır açıklamaya çalışacağız.

  1. Alacaklının Adı ve Soyadı

İlk aşamada düzgün ve kurallı bir senette bulunması gereken en önemli özellik alacaklı kişinin adı ve soyadı olmaktadır.

  1. Borçlunun Adı ve Soyadı

Diğer bir önemli detay ise senet karşılığında mal, hizmet ya da para alacak olan kişinin adı ve soyadı olmaktadır.

  1. Kefil Olan Kişinin Adı ve Soyadı

Her senette bir kefil olması zorunlu bir koşul olmamak ile beraber eğer kefiliniz varsa adını ve soyadını belirtmek zaruri olmaktadır.

  1. İmzalar

Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında imzalar gelmektedir. Çünkü borçlu, alacaklı ve eğer var ise kefil yasa ile belirtilmekte olan şartlara uygun ve gerekli yerlere imza atmak zorunda olmaktadır. Aksi takdirde söz konusu olan belgenin hukuki bir geçerliliği olmayacaktır.

  1. Meblağ

İstisnasız olarak her senette ödenmesi gereken belli bir tutar mevcut olmalıdır. Aksi takdirde geçerli bir evrak olma özelliğini yitirecektir.

  1. Diğer Detaylar

Senetler kanun ile sabit olan ve son derece büyük önem arz eden hukuki belgeler olma özelliği taşımaktadır. Bu sebepten dolayı geçerli olması için üzerinde hiçbir karalama, çizik , okunamayan veya anlamsız yazıların bulunmaması da dikkat edilmesi gereken bir başka önemli detay olmaktadır.

One comment on “Bir Senet Geçerli Olması İçin Nasıl Hazırlanmalı?
  1. ÇELEBİ çıplak dedi ki:

    Acil 5000 tl kredi lazım aylik 400 tl ödemeli. Bana nasıl yardımcı olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir