Faktoringler Kredi Veriyor mu?

Faktoringler Kredi Veriyor mu?

Faktoring firmaları kredi vermektedir ama bu kredi verme sistemi bankalarınki gibi işlememekte ve birçok konuda farklılıklar içermektedir. Daha net bir şekilde tanımlamamız gerekir ise bu firmalar bir nevi senet ya da çek karşılığında kredi vermektedir.

Faktoring Firmaları Nasıl Kredi Verir?

Bu şirketlerin kredi verme şekillerine tek tek bakalım:

  1. Mevzu bahis olan bu firmalar daha çok ticari kuruluşlar ile çalışmaktadır.
  2. İşletmelerde mevcut olan senetler ya da çekler verecekleri kredinin temelini oluşturmaktadır.
  3. Genel olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ellerinde bulunan vadesi gelmemiş ödeme belgelerini nakde çevirme sistemini kullanmaktadırlar.
  4. Daha net bir tanım ile eğer ticari bir işletmeniz var ise ve de elinizde nakde çevirmek istediğiniz vadesi gelmemiş çek ya da senetleriniz mevcutsa söz konusu firmalara giderek bu işinizi halledebilirsiniz.
  5. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise bu firmalara ödeyeceğiniz komisyondur. Senedinizde yazmakta olan tutarın tamamını tahsil etmek yerine firmaya ödeyeceğiniz komisyon kesildikten sonra geriye kalan parayı almaktasınız.

Faktöring Firmaları Yasal Mıdır?

Bu firmalar Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na bağlı olarak tamamen yasal bir şekilde hizmet vermektedir.

Faktöring Firmaları ve Bankalar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ne kadar bankalar da çek ya da senet kırma işlemi yapsalar da bu firmalardan belli başlı farkları bulunmaktadır. Bu iki yer arasındaki ortak noktaları ya da farklılıkları öğrenerek çok daha doğru kararlar vermek mümkün olacaktır. Bu detaylardan bazıları ise şunlardır;

  1. Hemen hemen herkesin de bildiği üzere bankalar yalnızca hafta içi hizmet Ancak söz konusu olan firmalardan haftanın her günü hizmet alma imkanınız bulunmaktadır.
  2. Bir başka önemli detay ise bu firmaların kimlere hizmet verdiği yönündedir. Bilindiği üzere bankalar yalnızca kendi şartlarına uygunluk gösteren kişiler ile çalışmakta ve de bu konuda son derece katı bir tutum sergilemektedir. Bu sebepten dolayı oldukça fazla sayıda kişinin bankalar ile ilişiği kesilmektedir.

Ancak faktöring firmalarının çalışma sistemi bu şekilde olmamakta ve hemen hemen herkese hizmet sunmaktadırlar. Bu sebepten dolayı mevcut durumunuz ne olursa olsun bu yerler aracılığı ile senetlerinizi ya da çeklerinizi son derece rahat bir şekilde nakde çevirebilirsiniz.

  1. Bahsedilmesi gereken özelliklerden biri de çalışma hızları olmaktadır. Faktöring firmaları bankalara kıyasla çok daha hızlı bir şekilde işlemleri çözüme ulaştırmaktadır.
  2. Bu yerler bankalar ile kıyaslandığı zaman son derece faydalı görünse de onlardan daha kötü olan bir yönü de mevcut olmaktadır. Bankalara giderek çek ya da senet kırdırmak isteyen kişilerin ödemeleri gereken komisyon tutarı son derece makulken faktöring firmaları biraz daha yüksek tutarda ödeme talep etmektedir. hatta bazı firmalar bu konuda oldukça acımasız davranarak fahiş komisyonlar istemektedirler.

Nereden Faktöring Firması Bulabilirim?

Piyasada mevcut olan çok fazla sayıda firmadan bahsetmek mümkünse de bunların bazılarına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Faktoring/Faktoring.aspx

Bu firmalar ile alakalı olarak bilgi almak ve de en güncel faktöring şirketlerini takip etmek için yapmanız gereken tek şey Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun resmi internet sitesini takip etmektir. Bu sayede kendiniz için en uygun olan firmayı tespit edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir