Kara Listedekilere Kredi Olur Mu?

Kara Listedekilere Kredi Olur Mu?

Kara liste ne demek? Bankalar olan kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyip hacizlik işlemleri olan kişilerdir. Bankalara olan borçlarınızı minimum üç ay ödemediğiniz taktirde, tüm borçlarınız avukata devredilir. Borçlarınızın üzerine bir de avukat masrafları eklenir. Avukat sizin ikametgahınıza tebligah göndererek tüm borcunuzu 7 iş günü içerisinde ödemenizi ister. Avukat ile görüşüp borçlarınızı taksitlere böldürerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Ama avukata ödeyeceğinize göre taahhütname verdiğiniz taktirde, ödemelerinizi gerçekleştirmeme gibi bir durumda hapis cezası ile karşılamak istemiyorsanız ödemelerinizi yapmak zorundasınız. Çünkü taahhütname ile vereceğiniz ödeme sözünüzü tutmazsanız, adınıza hapis cezası istenebilir. Bu ayrıntıyı size avukatlar söylemeyebilir. Çünkü ödeyemediğiniz taktirde size bu gibi ceza yaptırımı uygulayabilecekleri için, ödemelerini garanti altına almak isterler. Bu nedenle taahhütnameyi imzalatabilmek için sizi korkutmamak adına bu ayrıntıdan bahsetmezler.

Kara listeden kurtarmak zannedildiği gibi pek kolay değildir. Kara listeye düştükten sonra kredi notunuz da düşecektir. Tüm borçlarınızı ödemiş olsanız bile, kara listeden silinmeniz iki yılı alabilir. Çünkü tüm bankaların sistemlerinde sizin borçlarınızdan dolayı kara listede de olduğunuz gözükmekte ve bununla beraber kredi notunuzun düşüklüğü de gözükmektedir. Uzun bir süre bankalardan kredi veya kredi kartı talepleriniz red kararı alabilir. Çünkü düşen kredi notunuzun yükselmesi beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir